Így ideje pótolni, leírni tapasztalataimat, hiszen a női betétek, inkontinencia betétek a pelenkák mellett szintén nagyon nagy környezeti terhelést jelent a Földünk számára. De ez csak egy érv a puha textil női betétek mellett.
A menstruációs ciklusunk egy egészséges és természetes folyamat. Sok nő úgy nő fel, hogy ezt a folyamatot egy kellemetlenségnek, vagy rosszabb esetben egy undorító, betegséghez hasonló állapotnak éli meg. Az ezzel járó szégyenérzet gyakran a kulturális negatív kondicionálás eredménye. Szerencsére sok nő a textil női betétre való áttéréssel pozitív változásokat élt meg a menstruációjuk kapcsán.
- Műanyag vs. puha pamut / biopamut
Őszintén szólva komfortérzetben óriási különbséget jelent, hogy egy eldobható betét van-e a bugyinkban, vagy egy puha finom textilből készült. A mai betétek már messze lekörözik komfortérzetben a régi betéteket, magas minőségű anyagok, nagy nedvszívás, vékonyság, nedvességzáró réteg és patentos szárnyak jellemzik a modern mosható női betéteket. A csinos dizájnról nem is beszélve.
Az eldobható betétek ellenben tartalmaznak olyan vegyi anyagokat, amelyeket nem feltétlen szeretnénk ezen az intim területen tudni. Pl.: ragasztóanyag, illatanyagok, kémiai zseléanyag, műanyag.
Itt mindenképpen a biopamutra szavazok, csak ezeket veszem meg, mert ezen az intim területen még sokkal fontosabb a pamutnak is a milyensége, mennyire volt vegyszerezve, mivel van színezve, stb. Ha valahol, hát itt érdemes biopamutot választani! Antiallergén volta miatt a bambusz anyag is alkalmas erre a témára, nedvszívása is jó nagy.
- Egészségügyi előnyei:
A textil női betétek csökkentik a menstruációs kellemetlenségeket, a bőr irritációt, gombás panaszokat. A tamponokkal szemben mindenképpen a betétek nyernek. Számos kutatás mutatja, hogy egészségesebb szabad folyást engedni a menstruációnak.
A tampon nincs kedvező hatással a hüvelyflórára. Nemcsak a vért szívja magába, hanem a hüvelyváladékot is. Ha pedig felborul a Ph érték egyensúlya, könnyen gombás fertőzés és egyéb kellemetlenségek jelentkezhetnek. A tampon ezen felül gyengíti a hüvely izomzatát is. ami persze nem jelenti azt, hogy pl. úszodában nem ez a legkényelmesebb megoldás, de a mindennapokban kerülendő. De jómagam alapvetően már sporthoz is csak textil betétet használok.
- Anyagi megtakarítás:
1 textil női betét = 150 eldobható betét
Egy átlagos nő élete során 10-15.000 db betétet használ el. Textilből mindez csupán 80-100 db összesen. Ez óriási megtakarítást is jelent, akár többszázezer forintot. Ha átlagosan 40 Ft-ot számolunk egy darabra akkor is 400.000 - 600.000 ft kiadást jelent, és akkor még a tisztasági és idősebb kori inkontinencia betétekről nem is beszéltünk.
- Hogyan használjuk?
Hát most nem sok okosat tudok írni, ugyanis csak belepatentoljuk az alsóneműnkbe és kész. Nem csúszik el, kevésbé szivárog, mint az eldobható és nagyon könnyen cserélhető.
Mosása is egyszerű, ha van rá lehetőség elöblítem kis mosószappannal a mosdókagylóban, úgy teszem a tárolóba, vagy egyenesen a mosógépbe. Az utolsó napokra általában elegendő a tisztasági betét méret (főleg az ImseVimse mini mérete alkalmas ezekre a napokra), illetve inkontinencia panaszoknál is többnyire elegendő a kis vékony betét (mindennapokra az Ellas house mini betétje a legkedveltebb).
Érdemes vízhatlan réteggel ellátott betéteket venni, valahogy praktikusabb.
Saját ideális készletem a következő elemekből áll:
- ImseVimse biopamut natur szín mini méret 5db
- ImseVimse biopamut normál méret szép virágos 4db
- Ellas house mini a mindennapokra, ill most a terhesség alatt különösen szeretem az esetleges balesetek elkerülése végett a tisztasági betétjét 3db
- Ellas house midi betét 2db (ezeket nemrég használom, kb az Imse normálnak felel meg, a színe miatt (élénk türkíz-virágos) viszont imádom, foltmentes és olyan szééép! biopamut ez is.
- ImseVimse éjszakai betét 1db (ezt ritkán használom, igazából nagyon erős vérzéssel megáldott nőtársaimnak ajánlom)
Ekkora az éjszakai, tehát valóban nagy! |
Ha úton vagyok és nincs lehetőség a tárolásra, stb. akkor a Natracare eldobható betéteit választom, mert azért van az a szitu ahol jól jön, illetve úszáshoz a tamponját (én magam ritkán úszok, de akkor ez a választás)
A Natracare betétek természetes anyagokból készültek, klórmentesek, nem tartalmaznak műselymet, illatanyagot, szintetikus anyagokat és olajszármazékú nedvszívást fokozó anyagokat. így azt gondolom barátibb megoldás ezekre az esetekre.
A mamamiboltban található nagy választék mosható betétekből, amelyeket magunknak válogattunk ha őszinték vagyunk, mert ezeket szeretjük mi magunk is használni: ITT TALÁLOD
Ha magad varrnád, a mamamibolt méteráru kategóriájában megtalálod a hozzá szükséges minőségi anyagokat, vízhatlan PUL anyagokat is. A női betétekhez általában elegendő a vékony PUL anyag is. Én az első készletemet flanell lepedőből varrtam, de nem volt az igazi, bár használtam így is egy évig vagy tovább. Tépőzár felejtős a női betéteknél, szúrta időnként a combomat, inkább kihagynám :).
Tisztasági betéthez nem feltétlen kell PUL vízhatlanos, de én csak azokat használok. Kiváncsi lennék, tisztasági betétet milyen arányban hordanak a nők mindennapra.... Ti?
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése