Bilire szoktatás rögös útjai

Eljön az idő, mikor központi kérdéssé válik, mikor szokik már le a gyermek a pelenkáról, ideje bilire/wc-re váltani a jó kis pelusainkat, jönnek a rokoni kérdések, jön a bölcsi, stb., stb. ami sürgetné a dolgot. No meg hát valljuk be, nekünk szülőknek is jobb, ha minél hamarabb szobatiszta a gyerkőc, büszkék is vagyunk rá, ha sikerül, irulunk-pirulunk, ha nem. Mint sok minden másban, itt is az arany középút vezet a legcélravezetőbb, erőltetni sem jó, de ha nem próbálkozunk, akkor jó sokáig pelenkázhatjuk a dedet adott esetben.

Az elmúlt évszázadban rengeteg módszer látott napvilágot a megengedőbb passzív változatoktól a kemény, büntetéssel fenyegető merevebb rendszerekig. Általánosan a gyermekek másfél évesen kezdenek el érni a folyamatra, ekkor kezdi őket érdekelni a téma. Érdemes azonban minél hamarabb beszerezni egy bilit, ha még nincsen a nagytesótól, hogy lássa, ismerkedjen vele. A mosható pelenkát használók előnyben vannak, hiszen a babák kezdetektől érzik a nedvességet pisilés után, így talán hamarabb kialakul az az összefüggés a fejükben, hogy jé ha pisilek, vizes a gatyó. A hamar ülő babákat sokan már akkor is ráültetik a bilire mikor még kisebb, hogy szokja, ne idegenkedjen tőle, lehet játszani rajta, akár olvasni egy kis mesét is, hogy jó élmények kössék a bilihez, lehetőleg azonban ne órákig, tudatosítani érdemes, hogy a bili nem a játszóhely funkcióját tölti be.

A legegyszerűbb a leszoktatást nyáron kezdeni (ah ja ugye, aktuális most), amikor a pelenka viselete elég meleg lehet a gyerekeknek, így kellemes érzés megszabadulni tőle. Bevált gyakorlat, ha a gyereket bizonyos időszakokban rátenni a bilire, vagy felajánlani neki a lehetőséget a wc-zésre, például alvás előtt és után, étkezés előtt és után.

Hasznos kiegészítő a leszoktató pelenkák használata, ebből is több fajtát lehet kapni. Kis összehasonlítás a könnyebb eligazodás végett, mert a leszoktató pelenkák között is van különbség, melyiket mikor érdemes használni, attól függően, hol tart a baba a szobatisztaság felé vezető úton.

1. Vastagabb béléssel és vízhatlan réteggel rendelkező leszoktató pelusok

Ilyen például az ImseVimse vagy a Popin, vagy a Popolini leszoktató pelenkája. Ezek a márkák a még nem túl előrehaladott szobatisztaság szakaszában már használhatók, jellemzőjük, hogy nagyobb mennyiségű nedvességet szívnak fel, mint vékony társaik, és akár plusz betéttel még éjszakai biztonsági gatyónak is használhatóak.
http://mamamibolt.hu/webbolt/leszoktatok/572-imsevimse-leszoktat%C3%B3-pelenka.html

2. Vékonyabb, csak az "eleje becsurog" típusú szakaszban ajánlott leszoktató bugyik, amelyekben egy kis betét és a betét szakaszán vízhatlan réteg található. Ezek azonban NEM alkalmasak teljes pisi felfogására hosszabb időn keresztül (pl. ha úton van az ember).
Ilyen leszoktató pelenka például a BambinoMio leszoktató pelusa.



Mindkét fajtára igaz, hogy nem pelenka, tehát ha belepisilnek, hamarosan cserélni kell, különben egy idő után átázik. Előnyük viszont, hogy olyan mint egy bugyi, könnyedén cserélhető, gyerekeknek jó érzés hogy ő már nem pelenkát kap, hamar szárad, és baleset esetén mégsem az egész ruha, ágy lesz maszatos.



Egy teljesen új, mégis régi módszer az úgynevezett csecsemőkori természetes higiénia, amely már születés után szinte azonnal kezdhető. Ennek a lényege, hogy a szülők figyelik a baba jelzéseit, és azokra reagálva segítik az ürítési folyamatot azzal, hogy bili, wc, vagy egy tálka felé tartják a babákat a megfelelő pózban. EC néven is ismert ez a módszer, hamarosan erről is írunk bővebben. Ehhez kifejezetten alkalmas ázsiai bili is kapható, amely tulajdonképpen egy széles karimájú mélyebb bili, a pont megfelelő méretekkel.

http://mamamibolt.hu/webbolt/search?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search_query=bili&submit_search=


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése